Najnowsze artykuły

Znaczenie pierścionków na palcach

Obrączki na palcach są symboliczne i mają dziś niewielkie znaczenie. Ale czy naprawdę znaczą to, co mówią? Czasami jedno spojrzenie na czyjeś...

Czytaj Więcej

Olejki naturalne - zastosowanie i zalety

Kosmetyki naturalne, zwłaszcza oleje roślinne, są z powodzeniem stosowane w kosmetologii od wielu wieków. Ze względu na to, że do ich produkcji wykorzystywane są wyłącznie naturalne surowce, produkty naturalne są poszukiwane i preferowane w nowoczesnym przemyśle kosmetycznym. Udowodniono, że naturalne olejki przyspieszają proces regeneracji komórek, wspomagają odmładzanie tkanek i poprawiają metabolizm. Dzięki temu skóra nabiera miękkości i elastyczności, a proces starzenia ulega znacznemu spowolnieniu.

Rodzaje olejków

Do zabiegów kosmetycznych stosuje się dwa rodzaje naturalnych olejków:

  • Roślinne;
  • Olejki eteryczne.

Roślinne oleje kosmetyczne pozyskiwane są z naturalnych zbóż, orzechów, nasion, nasion itp. Taki olejek zmiękcza skórę, odżywia ją użytecznymi składnikami i wspomaga regenerację. Olejki eteryczne, oprócz ogólnego działania zmiękczającego i regenerującego, działają też jako kosmetyki zapachowe. Często dodaje się je do olejków bazowych, aby uzyskać lepszy efekt. Produkty z olejków eterycznych mają unikalne właściwości rośliny, z której są wykonane. Relaksują lub tonizują skórę, oczyszczają, wygładzają i odświeżają koloryt. Olejki eteryczne doskonale wchłaniają się w skórę, nadając jej niepowtarzalny zapach.

Dlaczego olejki roślinne są przydatne?

Ludzka skóra lepiej toleruje naturalne składniki kosmetyczne. Wynika to z faktu, że skład olejków roślinnych jest zbliżony do ludzkiego sebum. Ponadto każdy produkt z naturalnych olejków zawiera wiele dobroczynnych substancji naturalnych. W takich kosmetykach nie ma miejsca na konserwanty i stabilizatory. Jest przyjazny dla środowiska i bezpieczny, dlatego nie powoduje reakcji alergicznych. Ponadto kosmetyki na bazie naturalnych olejków roślinnych są wszechstronne i pasują do każdego rodzaju skóry. Korzyści płynące z takich olejków tkwią w naturalnych właściwościach roślin, z których są wykonane. Główne korzyści dla skóry i włosów to:

  • odżywianie skóry;
  • działa nawilżająco i zmiękczająco;
  • oczyszczanie i odmładzanie.

Olejki naturalne normalizują pracę gruczołów łojowych, eliminują reakcje zapalne i stanowią idealny tonik. Naturalny olej roślinny, niezależnie od rodzaju, najlepiej działa na suchą, wrażliwą skórę, łagodzi jej odwodnienie i zapobiega przedwczesnemu blaknięciu.

olejek kokosowy

Olej kokosowy

Olej kokosowy znany jest ze swoich właściwości odżywczych. Ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu może być stosowany jako alternatywa dla miejscowych antybiotyków, wspomaga gojenie się ran i działa jako przeciwutleniacz. Dobrze nawilża i usuwa łuszczenie. Zapach oleju kokosowego kojarzy się z wakacjami na rajskich wyspach. Sanil Chulukuri, lekarz medycyny i założyciel Refresh Dermatology, twierdzi, że olej kokosowy jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze, ale zatyka pory.

Olejek migdałowy

Popularny składnik kosmetyków ma łagodne właściwości łagodzące. Pomaga zapobiegać utracie wilgoci, dzięki czemu nadaje się do pielęgnacji włosów, ciała i twarzy. Olejek migdałowy zawiera witaminę E, która chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym i przedwczesnym starzeniem. Czyni to poprzez zmniejszenie, po pierwsze, uszkodzeń DNA, a po drugie, ilości chemicznych zmian strukturalnych w skórze spowodowanych promieniami słonecznymi. Badanie przeprowadzone na 160 kobietach potwierdziło, że olejek migdałowy pomaga zapobiegać pojawianiu się rozstępów na skórze, łagodzi swędzenie i zaczerwienienia. Ponadto może być stosowany do masażu i demakijażu.

Olej z wiesiołka

Ten olejek ma też bardziej prozaiczną nazwę – osioł, bo płatki kwiatu, z którego jest pozyskiwany, przypominają ośle uszy. Osobliwością tej rośliny jest to, że jej okres kwitnienia trwa krócej niż jeden dzień. Olej z wiesiołka pomaga w długotrwałym, systematycznym stosowaniu. Zawiera wysokie stężenie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i ma dobre właściwości przeciwzapalne. Olej z wiesiołka zwalcza trądzik, wzmacnia barierę lipidową skóry, zatrzymuje wilgoć, reguluje produkcję sebum i zapobiega infekcjom. Nadaje się do użytku zewnętrznego i wewnętrznego, a także jest sprzedawany jako nieleczniczy suplement diety.