Najnowsze artykuły

Znaczenie pierścionków na palcach

Obrączki na palcach są symboliczne i mają dziś niewielkie znaczenie. Ale czy naprawdę znaczą to, co mówią? Czasami jedno spojrzenie na czyjeś...

Czytaj Więcej

Jeśli nie łamiemy prawa, to czy policja może nas zatrzymać?

Kontrole drogowe zawsze są stresujące. Czy robimy coś nie tak? Czy przekroczyliśmy prędkość lub przejechaliśmy na czerwonym świetle? Jeśli to rutynowa kontrola, to czy mamy wszystkie niezbędne dokumenty i wyposażenie? Bez względu na to, czy zawiniliśmy, czy jesteśmy wzorowymi kierowcami, ważne jest, aby znać swoje prawa i przestrzegać zasad podczas kontroli drogowej. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie wiele stresu. Sprawdź: spokeo.pl

Podstawą prawną do rutynowych kontroli drogowych jest ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym. Dział V, art. 129 w rozdziale 1 wyjaśnia uprawnienia policjanta podczas kontroli ruchu drogowego.

Znajdziesz tu również informacje o zasadach i karach za rutynową kontrolę trzeźwości. Przepis dotyczący rutynowej trzeźwości znalazł się w ustawie Prawo o ruchu drogowym z dnia 1 czerwca 2017 roku. Nowelizacja z dnia 7.11.2019 r. przyniosła szereg zmian, w tym szersze możliwości kontroli dla policjantów oraz zwiększone obowiązki dla kierowców. Nowelizacja z dnia 7 listopada 2019 r. przyniosła sporo zmian, w tym szersze możliwości kontroli dla policjantów i więcej obowiązków dla kierowców.

Zobacz także: Uwaga pirat

Warto pamiętać, że nie jest już potrzebny dokument potwierdzający ważne ubezpieczenie OC czy dowód rejestracyjny samochodu. Nie oznacza to jednak, że nie ma obowiązku rejestracji i posiadania ubezpieczenia. Policja może wystawić mandat za wykroczenia OC na podstawie numeru rejestracyjnego samochodu. Do weryfikacji polisy OC wykorzystywane są dane CEPiK - Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Jak powinno wyglądać i przebiegać zatrzymanie przez policję?

Rutynowa kontrola policyjna powinna rozpocząć się od wskazania przez funkcjonariusza miejsca zatrzymania pojazdu (lizakiem lub otwartą dłonią, ewentualnie latarką z czerwonym światłem). Metoda ta będzie się różnić w zależności od tego, czy funkcjonariusz ma na sobie mundur.

Po zatrzymaniu samochodu należy poczekać, aż podejdzie do Państwa policjant. Nie należy puszczać kierownicy, ponieważ prawo zezwala na rutynowe kontrole drogowe. Policjant musi podać niezbędne informacje: imię, nazwisko, stopień, jednostkę. Następnie jego obowiązkiem jest wyjaśnienie, dlaczego kazał nam się zatrzymać.

Kolejnym krokiem jest wyłączenie silnika i okazanie dokumentów. W 2019 roku do kontroli drogowej wymagane były następujące dokumenty:

  • prawo jazdy,
  • dowód osobisty

Funkcjonariusz po otrzymaniu dokumentów udzieli wskazówek co dalej robić. Można poczekać w samochodzie lub udać się z policjantem na komisariat. Nie powinieneś wysiadać z samochodu bez otrzymania wyraźnych instrukcji. Policjant może przeprowadzić test na trzeźwość lub nagrać wideo, gdy jesteś w samochodzie. Policja może ukarać Cię grzywną lub pouczeniem, jeśli zostałeś skazany za wykroczenie.

Policjanci mogą również sprawdzić stan techniczny pojazdu (w tym spód maski), przeszukać samochód (tylko w przypadku podejrzenia), a nawet go zabrać. Ważne jest, aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do tego, czy jeden policjant może nas kontrolować. W większości przypadków w kontrolach bierze udział co najmniej dwóch funkcjonariuszy. Pojedynczy funkcjonariusz ma jednak takie same uprawnienia jak duet.

Więcej na: https://spokeo.pl/telewizja/pytanie-na-sniadanie