Sen jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego trybu życia, ale ile godzin głębokiego snu, a ile płytkiego powinniśmy doświadczać każdej...
Czytaj WięcejOto 6 najczęstszych przyczyn próchnicy zębów
W jamie ustnej żyje około 50 miliardów bakterii. Podczas gdy większość bakterii jest nieszkodliwa, niektóre z nich mogą powodować próchnicę zębów. Pozostawiają one na powierzchni zębów żółtawą płytkę nazębną. Próchnica zębów dotyka do 95% dorosłych Polaków. Dotyka również ponad połowę dzieci i nastolatków w Polsce. Próchnica zębów to stopniowe odwapnienie twardych tkanek zęba i próchnica. Nieleczona może powodować utratę zębów i inne problemy zdrowotne, takie jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia sercowego i kłębuszkowe zapalenie nerek. Możliwe jest zapobieganie tej poważnej chorobie poprzez poznanie przyczyn próchnicy. Najczęstsze przyczyny próchnicy znajdziesz poniżej.
Cukier
Chociaż jest najczęstszą przyczyną próchnicy zębów, nie jest jej bezpośrednią przyczyną. Cukry proste i dwucukry (np. sacharoza, glukoza i fruktoza) są szybko przekształcane w kwasy, co jest główną przyczyną próchnicy zębów. Cukry złożone, takie jak ziemniaki i ryż, są mniej szkodliwe dla zębów. Chociaż nie wszystkie cukry można wyeliminować, możliwe jest ograniczenie ilości słodyczy w diecie i mycie zębów po spożyciu węglowodanów. Pomoże to chronić zęby przed próchnicą.
Więcej o cukrze i jego wpływie na próchnicę przeczytasz na http://iwodent-lublin.pl/stomatologia/czy-cukier-powoduje-prochnice/sjge_gdcn
Długość jedzenia
Chociaż dokładne przeżuwanie pokarmu jest korzystne dla układu pokarmowego, może być szkodliwe dla jamy ustnej. Poziom pH jamy ustnej spada, jeśli jedzenie jest w niej zbyt długo przetrzymywane. Może to prowadzić do gromadzenia się resztek pokarmowych w szczelinach międzyzębowych. Najlepiej jest unikać spożywania pokarmów znajdujących się blisko zębów i myć zęby bezpośrednio po jedzeniu.
Niewłaściwa higiena jamy ustnej
Zbyt często, zbyt szybko i za mało. Taka metoda mycia zębów nie jest zalecana. Może ona prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak próchnica. Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna być wykonywana co najmniej dwa razy dziennie, przez minimum trzy minuty i powinna być dokładna. Ze względu na potencjalne zagrożenia, jakie dla zębów stanowią resztki pokarmowe, zaleca się nitkowanie zębów. Ważne jest również płukanie jamy ustnej specjalnie do tego przeznaczonym płynem.
Rzadkie wizyty u stomatologa
Aby zapobiegać próchnicy i leczyć jej objawy, wystarczą dwa przeglądy stomatologiczne rocznie. Jednak większość osób odwiedza stomatologa tylko wtedy, gdy bolą ich zęby. Jest to ogromny błąd. To duży błąd. Opóźnienie wizyty u dentysty może zwiększyć koszty leczenia, pogorszyć stan zdrowia i zwiększyć ryzyko rozprzestrzenienia się choroby.
Podatność zębów na choroby
Wszystko zależy od składu i ilości związków nieorganicznych i organicznych w substancji zęba. Im mniejsze prawdopodobieństwo próchnicy, tym więcej związków nieorganicznych zawiera ząb.
Geny
Czynnikiem wpływającym na powstawanie próchnicy jest również genetyka. Zęby mogą tworzyć się już w czwartym tygodniu ciąży. Ważne jest również, aby w czasie ciąży stosować zdrową dietę. Na stan zębów dziecka może wpłynąć ograniczenie spożycia cukru i spożywanie jak największej ilości pokarmów bogatych w białko.
Zapobieganie jest najważniejsze w przypadku próchnicy zębów
Ponieważ przyczyny próchnicy mogą być różne, najlepszym sposobem na ochronę zębów przed chorobą jest profilaktyka. Ważne są regularne wizyty u dentysty, a także ograniczenie spożycia węglowodanów i częste szczotkowanie zębów, aby chronić je przed próchnicą. Ważne jest również stosowanie pasty do zębów, która dokładnie oczyszcza powierzchnię zęba i chroni szkliwo przed demineralizacją.