Najnowsze artykuły

Znaczenie pierścionków na palcach

Obrączki na palcach są symboliczne i mają dziś niewielkie znaczenie. Ale czy naprawdę znaczą to, co mówią? Czasami jedno spojrzenie na czyjeś...

Czytaj Więcej

7 prostych sposobów na poprawę trawienia

Czy zmagasz się z problemami trawiennymi? Wielu z nas boryka się z problemami jelitowymi, takimi jak zespół jelita drażliwego (IBS), zaparcia, nieszczelne jelito lub inne zaburzenia trawienia.

Chociaż istnieje wiele dostępnych bez recepty środków, które pomagają zwiększyć poziom kwasu żołądkowego lub w inny sposób złagodzić dyskomfort związany z problemami trawiennymi, istnieje również wiele naturalnych rozwiązań, których możesz spróbować. Kultywowanie zdrowych jelit poprzez zmiany w stylu życia i diecie jest o wiele lepsze niż codzienne łykanie Tums!

Jak poprawić trawienie

Zauważyłam dużą zmianę w moim trawieniu od czasu przejścia na zdrowszy styl życia. Zmiana była najgłębsza dla naszego syna, który zmagał się z alergiami (i u którego nastąpił całkowity zwrot dzięki diecie GAPS).

Oto kilka rzeczy, które uznałam za najbardziej pomocne w walce z problemami trawiennymi, takimi jak wzdęcia, zgaga, niestrawność, wzdęcia. Plus, wszystkie one pomagają w ogólnym zdrowiu jelit w sposób naturalny!

1. Zacznij pić rosół z kości

Nie bez powodu pragniesz ciepłej miski rosołu z kurczaka, kiedy czujesz się chory. Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego zdrowia jelit - i ogólnego zdrowia - jest rozpoczęcie codziennego spożywania prawdziwego, bogatego w składniki odżywcze bulionu kostnego, nawet gdy czujesz się dobrze.

Rosół zrobiony z całych ugotowanych kości zwierzęcych jest niewiarygodnie odżywczy. Jest pełen minerałów, kojącej jelita żelatyny, lipidów i wapnia. Naturalna żelatyna zawarta w bulionie kostnym jest kluczowym składnikiem, ponieważ pomaga ukoić przewód pokarmowy i poprawić wchłanianie składników odżywczych. Nasze dzieci otrzymują rosół kostny od bardzo wczesnego wieku, ponieważ jest on również doskonałym naturalnym źródłem minerałów.

Naprawdę łatwo jest zrobić własny rosół kostny w domu - najtrudniejsze jest planowanie z wyprzedzeniem, ponieważ jego przygotowanie zajmuje co najmniej osiem godzin.

Oto poręczny przepis, który możesz łatwo zmodyfikować w zależności od tego, jakie zioła i warzywa masz pod ręką (ale nie pomijaj octu jabłkowego! Pomaga on wydobyć wszystkie te piękne minerały z kości, o które nam chodzi). Jeśli nie masz czasu na warzenie własnej partii, możesz kupić wysokiej jakości bulion kostny online.

Następnie, użyj domowego lub kupionego w sklepie bulionu kostnego do przygotowania zup lub po prostu podgrzej go i pij jak herbatę. Pamiętaj, że jakość jest tutaj ważna, a prawdziwy rosół kostny różni się od większości słonych, wodnistych bulionów, które znajdziesz na półkach w sklepie spożywczym.

Jeśli nie jesteś w stanie zrobić lub kupić bulionu kostnego, inną opcją (choć nie tak dobrą) jest uzupełnienie naturalnej żelatyny w proszku, która przyniesie niektóre z tych samych korzyści zdrowotnych.

2. Zmień swoją postawę w łazience

Okazuje się, że prosty akt siedzenia na toalecie może być przyczyną więcej problemów, niż zdajemy sobie sprawę. Nowe badania (obok wiekowych dowodów) potwierdzają, że kucanie w celu skorzystania z łazienki jest bardziej efektywne i naturalne, a także może pomóc ograniczyć czas, jaki spędzamy na kiblu. Pozycja kucająca pozwala naszemu ciału na pełne opróżnienie jelit, co pomaga nam uniknąć zaburzeń trawiennych, a nawet hemoroidów.

Nie sugeruję, że faktycznie trzeba iść kucnąć na polu, aby wspomóc dobre trawienie. Po prostu musimy przyjąć bardziej naturalną pozycję na toalecie, która naśladuje kucanie, zamiast pozycji siedzącej, która stała się standardem.

Możesz zamiast tego spróbować przysiadać na sedesie w kucki, choć osobiście nie polecam próbowania tego, jeśli jesteś w ciąży, masz problemy z równowagą lub po prostu nie jesteś już bardzo silnym przysiadem.

W naszym domu, mamy Squatty Potty w każdej łazience jako prosty sposób na poprawę postawy w łazience. Jest to po prostu stołek, który podnosi twoje nogi, gdy siedzisz, więc jesteś bliżej naturalnej pozycji robienia kupy. Dodatkowo, nasz Squatty Potty jest świetnym początkiem rozmowy z gośćmi!

Jeśli wolisz DIY całą rzecz Squatty Potty, można również użyć kilka małych wiader do góry nogami lub zwykły stołek, aby uzyskać podobne wyniki.

3. Zapewnij sobie wystarczającą ilość magnezu

Jestem ewangelistą magnezu od czasu, kiedy to pomogło mi zarządzać mój poranne choroby podczas ciąży. Okazuje się, że magnez jest również świetny dla lepszego trawienia. Dostałam wiele maili od czytelników, którzy mieli niski poziom magnezu i zauważyli korzyści trawienne, kiedy skupili się na zwiększeniu ilości magnezu w swojej diecie.

Magnez jest niezbędny dla ogólnego stanu zdrowia. Jest drugim, po potasie, najbardziej obfitym minerałem w ludzkim organizmie i jest niezbędny w ponad 600 reakcjach enzymatycznych, które korzystnie wpływają na mózg, serce, układ kostny i mięśnie.

Jeśli chodzi o trawienie, wszystko co musisz zrobić, to pomyśleć o tym, jak magnez działa na sen, aby zrozumieć, jak to działa. Wiesz, jak nocne uzupełnienie magnezu po kolacji pomaga Ci szybciej zasnąć? Magnez działa podobnie w Twoim przewodzie pokarmowym, rozluźniając ściany jelit, aby wszystko szło gładko.

Jak więc możesz zacząć dostarczać więcej magnezu do swojego organizmu? Istnieje kilka prostych rozwiązań:

  • Doprawiaj swoje jedzenie zdrową solą. Sól morska i różowa sól himalajska zawierają duże ilości magnezu, więc używaj ich zamiast soli jodowanej.
  • Weź kąpiel. Ciepła kąpiel z garścią soli Epsom pozwoli Twojej skórze bezpośrednio wchłonąć magnez. Bonus: tej nocy będziesz też lepiej spać!
  • Suplementacja. Jeśli nadal potrzebujesz czegoś więcej, spróbuj zastosować olejek magnezowy na skórę lub doustny suplement mag nezu o przedłużonym uwalnianiu, aby zwiększyć jego poziom. Wiele osób zauważa natychmiastową różnicę w trawieniu, ale na początku nie przejmuj się tym - mogą pojawić się luźne stolce. Zacznij od małej dawki i powoli zwiększaj dawkę.

4. Zwiększ dawkę probiotyków

Ludzkie jelita są pełne bakterii, a to jest niezwykle istotne, ponieważ polegamy na mieszance złych i dobrych bakterii w naszym mikrobiomie, aby utrzymać nas w zdrowiu. Ponadto, znaczna część naszego układu odpornościowego i nerwowego znajduje się właśnie w jelitach - zarówno w jelicie grubym, jak i cienkim. Musimy więc pamiętać o równowadze między korzystnymi a szkodliwymi bakteriami w naszym systemie, ponieważ jeśli zostanie ona zachwiana w złym kierunku, może dojść do wielu zaburzeń trawiennych.

Najlepszym sposobem na pobudzenie korzystnych bakterii jelitowych jest regularne spożywanie fermentowanych pokarmów lub napojów, takich jak kiszona kapusta, kombucha, kefir wodny czy kimchi. Te prawdziwe opcje żywieniowe są dobrym źródłem probiotyków i enzymów oraz mogą pomóc we wchłanianiu składników odżywczych. Większość z tych produktów możesz z łatwością przygotować w domu, a wtedy wiesz dokładnie, jak długo składniki fermentowały - bez konieczności stosowania konserwantów.

Nie zażywamy regularnie wielu suplementów, ale wysokiej jakości probiotyk jest czymś, co każdy w naszej rodzinie zażywa codziennie. Ta łatwa zmiana stylu życia spowodowała dużą różnicę w zdrowiu układu pokarmowego nas wszystkich.

Ogólnie rzecz biorąc, myślę, że połączenie dobrego probiotyku z jedzeniem dużej ilości sfermentowanych pokarmów i napojów może zrobić dużą różnicę w ułatwieniu trawienia i złagodzeniu problemów takich jak wzdęcia brzucha. Plus, to może nawet pomóc w utracie wagi.

5. Regularnie ćwicz

Ważne jest, aby ruszać się każdego dnia, ponieważ codzienne ćwiczenia mogą korzystnie wpłynąć na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, a także na trawienie.

Połączenie ruchu i grawitacji pomaga żywności podróżować przez układ trawienny i kieruje przepływ krwi do organów trawiennych. Nie musisz biegać ani ćwiczyć Zumby każdego dnia, aby uzyskać tę korzyść - częsta aktywność na niskim poziomie, taka jak chodzenie, doskonale wspomaga trawienie.

Siedzący tryb życia w dzisiejszych czasach, polegający na całodziennym siedzeniu, zaburza proces trawienia i utrudnia normalne trawienie. Aby szybko i łatwo to naprawić, przejdź codziennie kilka kilometrów w wygodnym tempie. Bonusowe punkty, jeśli robisz to jako rodzina lub ze swoim znaczącym innym i dostać trochę czasu jakości, zbyt!

6. Jedz więcej (zdrowego) tłuszczu!

Kiedy czujemy się zatrzymany, najczęstszą radą, którą słyszymy jest unikanie białka i produktów mlecznych na rzecz więcej błonnika. Chociaż może to działać dla niektórych, badania pokazują, że nadmiar błonnika może faktycznie pogorszyć wchłanianie minerałów. Mając to na uwadze, ważne jest, aby nie przesadzać z ilością błonnika.

Zamiast tego, rozważ wprowadzenie do swojej diety większej ilości zdrowych tłuszczów. Ponieważ tłuszcze są śliskie i pomagają w przemieszczaniu się, ci, którzy zmagają się z zaparciami, mogą skorzystać na regularnym spożywaniu zdrowych tłuszczów, takich jak olej kokosowy, masło karmione trawą, tłuszcze zwierzęce z wolnego wybiegu (w tym smalec i łój) oraz nieogrzewana oliwa z oliwek.

Tłuszcze, których nigdy nie spożywamy? Oleje roślinne i margaryna(oto dlaczego).

To nie powinno być zbyt trudne, aby wymyślić sposoby, aby jeść wszystkie te zdrowe tłuszcze, ale w przypadku, gdy utkniesz, spróbuj jednego z moich ulubionych sposobów na zwiększenie spożycia zdrowych tłuszczów - kubek kuloodpornej kawy!

7. Stań (i usiądź) wysoko

Tak jak pozycja w łazience wpływa na zdrowie układu pokarmowego, tak samo nasza postawa ma znaczenie.

Co postawa ma wspólnego z trawieniem? Kiedy się garbisz, cierpi na tym twoje krążenie - a my potrzebujemy zdrowego przepływu krwi do naszych organów trawiennych, aby pomóc im wykonywać swoją pracę.

Chociaż siedzenie w pozycji wyprostowanej jest świetnym sposobem na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu krążenia, możesz robić także inne rzeczy:

  • Wstań od biurka. Chociaż ideałem jest chodzenie więcej i siedzenie mniej, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli pracujesz przy biurku, postaraj się wstawać i rozciągać co około 30 minut. Zorganizuj swoje biuro w taki sposób, aby wspierać ruch, korzystając z różnych opcji siedzenia, stania, a nawet chodzenia.
  • Nie kładź się zaraz po jedzeniu. Twoje ciało wolniej trawi pokarm, kiedy leżysz, więc pamiętaj, aby po posiłku pozostać w pozycji pionowej, aby zapewnić optymalne trawienie i lepsze wchłanianie węglowodanów.
  • Spróbuj oddychać brzuchem. Wykonując głębokie oddechy przeponą, ćwiczysz swoje ciało do rozluźnienia organów wewnętrznych, co zapobiega uwięzieniu gazów.

Łatwo jest zapomnieć o naszej postawie, ale jeśli będziesz pamiętać, by siedzieć (lub stać) prosto za każdym razem, gdy złapiesz się na tym, że się garbisz, twoje organy będą miały łatwiejszy czas na trawienie.

Wniosek

Jeśli zmagasz się ze słabym trawieniem, wypróbuj którąś z tych wskazówek, aby pomóc w detoksykacji organizmu, wspomóc eliminację i sprawić, by wszystko przebiegało gładko. Te siedem rzeczy świetnie sprawdziło się w przypadku mojej rodziny i mnie, ale nie jestem lekarzem i nie mogę ci powiedzieć, czego najbardziej potrzebuje twoje ciało. Rozważ spotkanie z dietetykiem lub pracownikiem służby zdrowia, aby odkryć ukryte wrażliwości pokarmowe, ułożyć indywidualny plan żywieniowy i sprawić, by twoje trawienie działało w jak najlepszym stanie!