Najnowsze artykuły

Ile godzin głębokiego snu, a ile...

​Sen jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego trybu życia, ale ile godzin głębokiego snu, a ile płytkiego powinniśmy doświadczać każdej...

Czytaj Więcej

Jak sposób przygotowywania posiłków wpływa na ich przyswajanie przez organizm?

​Racjonalne żywienie to temat, który w ostatnim czasie zdobywa coraz większe grono zainteresowanych. Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami, dlatego wszelkie decyzje podejmowane powinny być po uprzednim upewnieniu się co do składu. Obecnie oferta produktów spożywczych jest na tyle szeroka, że każdy może znaleźć dla siebie coś odpowiedniego.

Dieta w naszym życiu

Wiele osób postrzega dietę jako podział produktów na dozwolone i zakazane, podczas gdy tak naprawdę można spożywać wszystko- lecz z umiarem. Zróżnicowana dieta umożliwia dostarczenie wartości odżywczych do organizmu. Podczas gdy ludzie szukają idealnego rozwiązania, które umożliwi pozbycie się zbędnych kilogramów, warto postawić na opcję, która pozwoli na poczucie się dobrze w swoim ciele. To pewnego rodzaju klucz do sukcesu, o którym wiele osób zwyczajnie zapomina.  Komponowanie poszczególnych posiłków powinno odbywać się w taki sposób, by dostarczyć maksymalnie zróżnicowaną ilość wartości odżywczych, ale jednocześnie należy zadbać o to, by odżywić nie tylko ciało, ale także duszę.

Odżywienie ciała i duszy

Ajurweda to szereg uniwersalnych zasad, które z powodzeniem można wprowadzić do swojego życia. Początkowo można wybrać jedynie kilka z nich, a w późniejszym czasie włączyć kolejne. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie: https://agni-ajurweda.pl/. Główną zasadą, którą głosi Ajurweda, jest ta, że każdy posiłek należy celebrować. Już samo przygotowanie dania powinno odbywać się w spokoju, skupieniu, gdyż dzięki temu cała pozytywna energia skupia się w produktach spożywczych, z którymi się pracuje. Przygotowanie posiłku pod wpływem nerwu może przyczynić się do nieprawidłowego wchłaniania się wartości odżywczych. Dlatego zaleca się chwilę relaksu, zanim ktoś wejdzie do kuchni i zacznie przygotowywać danie. Często wystarczy wziąć kilka głębszych wdechów, by móc wprowadzić pozytywną energię i skupić się na wykonaniu poszczególnych zadań zmierzających do przygotowania posiłków.  Przed przystąpieniem do ich spożycia należy umyć ręce i twarz, w celu oczyszczania się z negatywnej energii, ale również, by zadbać o higienę.

Uznaje się, że im mniej przetworzone jedzenie, tym więcej wartości odżywczych zostaje przyswojonych. Ajurweda głosi, że warto spożywać ugotowane jedzenie tak, by trafiało do ciała w temperaturze co najmniej pokojowej. Pozwala to na ułatwienie odżywienia organizmu i ułatwienie procesu trawienia. Wielkość posiłków powinna być dostosowana do wielkości i zapotrzebowania konkretnej osoby. Należy unikać zbyt dużych lub zbyt małych porcji. Natomiast odstępy między kolejnymi posiłkami powinny być na tyle duże, by jeść na pusty żołądek, czyli dopiero wtedy gdy poprzedni posiłek został już całkowicie strawiony.

Spożywanie posiłku

Ajurweda głosi, że każdy posiłek powinien być odżywczy dla ciała i duszy. Nakładając go na talerz, warto zadbać o aspekty wizualne. Widok jedzenia powinien budzić pozytywne skojarzenia. Natomiast samo spożywanie powinno odbywać się w spokoju i skupieniu. Dość częstym problemem jest rozpraszanie się poprzez oglądanie programów telewizyjnych, czytanie gazet czy przeglądanie Internetu w trakcie spożywania posiłków. Ajurweda pokazuje, że każdy posiłek powinien być należycie celebrowany. Warto przeznaczyć więcej czasu, by móc rozdrobnić każdy kęs, pozwolić by nie tylko odżywił nasze ciało, ale również nakarmił nasze zmysły. Zgodnie z główną zasadą Ajurwedy zarówno ciało jak i dusza stanowią jedność, dlatego posiłki powinny odżywiać cały organizm. Zaleca się spożywanie posiłku w samotności, ponieważ w ten sposób można skupić się na tej czynności, alternatywą będzie jedzenie w gronie bliskich. Warunkiem jest jednak pozytywna energia otoczenia. Nie powinno zasiadać się do stołu skłóconym, stąd też należy pozbyć się całej negatywnej energii, oczyścić umysł i ciało (umycie rąk i twarzy).

Artykuł partnera