Najnowsze artykuły

Znaczenie pierścionków na palcach

Obrączki na palcach są symboliczne i mają dziś niewielkie znaczenie. Ale czy naprawdę znaczą to, co mówią? Czasami jedno spojrzenie na czyjeś...

Czytaj Więcej

19 wskazówek do prowadzenia dziennika, które pomogą Ci zdrowo myśleć

Niewiele rzeczy pomogło mi w mojej podróży do zdrowia emocjonalnego i fizycznego bardziej niż codzienne pisanie dziennika. Musiałam popracować nad tym nawykiem, ale teraz jest to mój ulubiony sposób na zresetowanie nastroju lub zakończenie dnia. Zapisywanie rzeczy oczyszcza mój umysł z nierozwiązanych pytań i stresów. Piszę też dziennik, aby śledzić konkretne rzeczy dotyczące mojego zdrowia, systemów rodzinnych lub postępów w realizacji osobistych celów i wyzwań.

Tak czy inaczej, warto mieć pod ręką listę podpowiedzi do dziennika. Zebrałam kilka z moich ulubionych, którymi chcę się z Tobą podzielić.

Dziennik w celu zbudowania nastawienia na rozwój

Stały sposób myślenia wierzy, że talent to wszystko, co jest potrzebne, aby mieć udane życie, a wysiłek nie odgrywa żadnej roli. Przy stałym nastawieniu mamy tendencję do poddawania się, jeśli nie widzimy natychmiastowego rozwiązania lub innego sposobu zrobienia czegoś.

Z kolei nastawienie na rozwój pomaga nam zmienić nasz sposób myślenia i uwierzyć, że dzięki wysiłkowi możemy się rozwijać, pokonywać trudności i osiągać postępy we wszystkich dziedzinach życia. Te podpowiedzi mogą pomóc w budowaniu odpornego sposobu myślenia.

Pisanie dziennika to także świetny nawyk, który można wprowadzić u nastolatków, ponieważ okres dojrzewania może być szczególnie burzliwy. Skorzystaj z podpowiedzi do dziennika, takich jak te poniżej, aby pomóc wprowadzić i zaszczepić myślenie oparte na rozwoju, w przeciwieństwie do sztywnego myślenia, które często przejmują od swoich rówieśników.

Pomysły na notatki do dziennika dla mamy, taty i nastolatków

Oto kilka pomysłów na dziennik, które wypróbowaliśmy w naszym domu... Kup dziennik i spędź trochę wolnego czasu, wykonując pracę serca i mózgu. Nie pożałujesz tego!

Są to również świetne pomysły na rozpoczęcie rozmowy przy stole!

Podpowiedź #1 - Rzeczy, które mogę kontrolować i rzeczy, których nie mogę kontrolować...
Zrozumienie tego, co możemy zmienić, a czego nie możemy, jest pomocne, ponieważ zmienia sposób patrzenia na rzeczy. Na przykład, nie możemy zmienić tego, że w ciągu doby mamy tylko 24 godziny, ale możemy zmienić to, co robimy w ciągu tych godzin, aby uczynić je bardziej produktywnymi. Wypisanie tego typu rzeczy w dzienniku pomaga nam skupić się na rzeczach, które możemy kontrolować, zamiast na negatywnych rzeczach, na które nie mamy wpływu.

Podpowiedź #2 - Co sprawia, że dana osoba jest dobrym przyjacielem?
Zdolność do zastanowienia się i zidentyfikowania pozytywnych cech osobowości, które czynią przyjaciela dobrej jakości, nie tylko pomaga nam znaleźć i utrzymać dobrych przyjaciół, ale także pomaga nam stać się lepszymi przyjaciółmi. Kiedy myślimy o tym, czego chcemy od innych, naturalne jest, że zastanawiamy się nad tym, co sami wnosimy do związku. Wszystkie związki są dwukierunkowe i nauczenie się tego na wczesnym etapie jest kluczowe dla udanych relacji.

Podpowiedź #3 - Kto jest osobą, którą podziwiasz? Jakie cechy charakteru masz z nią wspólne?
Poprzez zidentyfikowanie osoby, na której się wzorujesz i wyszczególnienie cech charakteru, które podziwiasz, możesz bardziej naśladować te cechy w swoim codziennym życiu. Łatwo jest nam wiedzieć, że kogoś lubimy lub podziwiamy, ale potrzeba więcej czasu i zastanowienia, aby naprawdę określić, co w tej osobie podziwiamy. Nauczenie się silnego identyfikowania i komunikowania tych cech jest wielką wygraną na arenie życia.

Podpowiedź #4 - Napisz do swojego zrzędliwego "ja" listę "Instrukcji szczęścia".
Identyfikując sposoby, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi, łatwiej jest upewnić się, że regularnie wykonujemy różne z tych działań zwiększających szczęście. Ja jest także pomocniczo mieć listę robić tak, że gdy dostajemy w jeden te nastroje, ty możesz łatwo skanować listę i wybierać coś doable. (Do czasu, gdy jesteśmy w zrzędliwym nastroju, nasze kreatywne umiejętności rozwiązywania problemów zostały zużyte, więc prosta lista instrukcji zrobi ogromną różnicę, sprawiając, że trudno będzie pozostać zrzędliwym na długo)!

Zainspiruj się tym podcastem na temat modeli mentalnych i tego, jak mogą nam pomóc.

Podpowiedź #5 - Dokończ zdanie "Jestem..."
Tak trudno jest znaleźć wartość w sobie, często jesteśmy swoimi własnymi najgorszymi krytykami. Spędź trochę czasu naprawdę myśląc o tym, co Cię definiuje. Pomyśl o związkach, nauce, kreatywności, przymiotnikach, które Cię opisują, ulubionych wyjściach lub sportach i ulubionych rzeczach. Łatwo jest skupić się na tym, czym nie jesteśmy, a skupienie się na tym, co pozytywne, pomaga nam dostrzec nasz potencjał.

Podpowiedź #6 - Gdybyś miał całą odwagę świata, aby spróbować czegoś nowego, czego byś spróbował?
Wielkie marzenia! Pomyśl o tej jednej rzeczy, którą chciałbyś zrobić, gdyby nic nie stało Ci na przeszkodzie. Myśl w kategoriach tego, czego chciałbyś się nauczyć i zrobić, a nie w kategoriach tego, co byś kupił lub gdzie byś poszedł. Dlaczego chcesz się nauczyć tej umiejętności? W jaki sposób wykorzystałbyś ją, aby uczynić świat lepszym miejscem?

Podpowiedź #7 - Opisz jedno wydarzenie/działanie, które podjąłeś, z którego jesteś dumny.
Ważne jest, aby świętować nasze sukcesy. Wszyscy mamy takie momenty, z których jesteśmy niezwykle dumni. Pomyśl o swoich. Poświęć dziś trochę czasu, aby naprawdę przeanalizować to wydarzenie. Jak to wydarzenie mogłoby potoczyć się inaczej, gdybyś nie dokonał/a takich wyborów, jakich dokonałeś/aś?

Podpowiedź #8 - Nazwij coś, z czym trudno Ci się porozumieć.
Zmaganie się z trudnościami jest częścią życia i nauki, niestety, ale podzielenie nauki na małe kawałki może sprawić, że będzie łatwiej. Gdzie się z tym zmagasz? Jakie kroki możesz podjąć, aby upewnić się, że lepiej zrozumiesz tę koncepcję? Stwórz plan z małymi, ale opartymi na działaniu krokami, które pomogą Ci pokonać tę trudność.

Podpowiedź #9 - Kogo znasz, kto posiada wielką wytrwałość?
Wytrwałość polega na trzymaniu się tego, co się robi i nie poddawaniu się, kiedy jest ciężko. Przypomnij sobie, kiedy uczyłeś się jeździć na rowerze - na początku częściej upadałeś niż jechałeś! Ale trzymając się tego w końcu stałeś się lepszy, aż w końcu jeździłeś cały czas bez upadku.

Kogo w swoim życiu widzisz obecnie posiadającego dużą dozę wytrwałości? Czego mógłbyś się od nich nauczyć?

Podpowiedź #10 - Bogaty czy szczęśliwy?
Łatwo jest myśleć, że chcemy mieć wszystkie pieniądze na świecie... ale czy naprawdę? Kiedy dorośniesz, czy wolałbyś mieć wszystkie pieniądze, których potrzebujesz, ale nie być naprawdę szczęśliwym, czy też być w stu procentach szczęśliwym, gdy pieniędzy jest niewiele? Rozwiń, dlaczego wybrałeś to, co wybrałeś. Jak wygląda dla Ciebie prawdziwe szczęście?

Podpowiedź #11 - Zrób dziś coś miłego dla kogoś innego, bez jego wiedzy. Jak się z tym czujesz?
Wszyscy uwielbiamy otrzymywać pochwały. Czasami jednak więcej radości można znaleźć w drobnych niespodziankach, które robimy dla innych, nie wiedząc, że to my. Wybierz kogoś, dla kogo chcesz zrobić dzisiaj coś miłego, a następnie zapisz swoją reakcję na wykonanie tej czynności. Bądź szczery: Czy wolałbyś, aby to Tobie przypisano zasługę? Co to oznacza?

Podpowiedź #12 - Napisz do siebie list z podziękowaniem.
Wyślij sobie kartkę z podziękowaniem. Pomyśl o wszystkich rzeczach, które zrobiłeś, aby awansować w życiu. Co zrobiłeś, aby stać się lepszym synem/córką, lepszym przyjacielem, lepszym studentem i ogólnie lepszą osobą? Podziękuj sobie za te rzeczy. A potem napisz list do przyjaciela!

Podpowiedź #13 - Co sprawia, że jesteś zrzędliwy? Co Cię denerwuje? Jak możesz z tym walczyć?
Poprzez zidentyfikowanie rzeczy, które sprawiają, że jesteśmy zrzędliwi, możemy zmniejszyć ich wpływ. Wiedząc, co Cię nakręca, możesz stworzyć go-tos, aby upewnić się, że nie dopadną Cię one tak bardzo, jak kiedyś. Wiedząc, że stajesz się zrzędliwy, kiedy jesteś głodny lub zmęczony, możesz upewnić się, że zawsze masz szybką, zdrową przekąskę, kiedy czujesz, że dopada Cię chandra, albo znaleźć czas na szybką drzemkę.

Podpowiedź #14 - Opisz, nad czym obecnie pracujesz.
Na jaki cel się nastawiasz? Co już udało Ci się osiągnąć w ramach pracy nad tym celem? Co pozostało Ci do zrealizowania przed osiągnięciem tego celu? Dlaczego uważasz, że jest to ważne?

Podpowiedź #15 - Wybierz organizację, której chciałbyś przekazać 100 000 dolarów, gdyby pieniądze nie stanowiły problemu.
Każdy z nas ma swoje ulubione cele. Poszukaj trochę informacji o różnych organizacjach, które służą tym celom, które są Ci bliskie. Dlaczego wybrałeś właśnie tę organizację, aby przekazać jej darowiznę? Jak możesz pomóc w szerzeniu misji tej organizacji?

Podpowiedź #16 - Kiedy stajesz w obliczu wyzwania, czy Twoją pierwszą reakcją jest unikanie go czy przyjęcie?
Nie możemy kontrolować wszystkiego, ale możemy kontrolować naszą reakcję. Co możesz zrobić, aby zmienić swoją reakcję tak, aby była ona w 100% pozytywna? Większość czasu ta początkowa reakcja ucieczki pochodzi z lęku przed nieznanym. Jak możesz przygotować się na nieznane w sposób, który sprawi, że poczujesz się na tyle pewnie, aby nie tylko przyjąć wyzwanie, ale podjąć je z głową?

Podpowiedź #17 - Przyjmowanie krytyki... jak możemy to robić z pokorą?
Otrzymywanie krytyki może wywołać negatywną reakcję, nawet jeśli pochodzi ona z dobrego miejsca. Większość ludzi nie próbuje sprawić, abyś czuł się źle ze sobą, oni próbują pomóc Ci się rozwijać i stawać się lepszym. Zastanów się, dlaczego masz to natychmiastowe uczucie niemożności, smutku lub frustracji. Jak możesz przeformułować krytykę w taki sposób, aby była pomocna? Czy jest jakaś technika, którą możesz zastosować, która pozwoli Ci reagować na krytykę z nastawieniem na rozwój, tak jakby to była swego rodzaju lekcja?

Podpowiedź #18 - Kto za mnie walczy?
Każdy z nas potrzebuje armii przyjaciół i rodziny, która będzie za nami stała. Zastanów się i przypisz tytuły zadań osobom, które Cię wspierają. Kto jest Twoim Akademickim Dowódcą? A może twoim porucznikiem od rozrywki? A generał ds. przekąsek? Uświadomienie sobie, że naprawdę mamy doskonały system wsparcia (lub zidentyfikowanie, gdzie potrzebujemy wsparcia) pozwala nam podejmować ryzyko i próbować nowych rzeczy bez strachu przed porażką, ponieważ mamy za sobą armię wsparcia.

Podpowiedź #19 - Stwórz swoją własną deklarację misji.
Poszukaj trochę informacji na temat wzorców misji i stwórz swój własny. Ta osobista deklaracja misji powinna być motywująca i inspirująca w duchu, prowadząc Cię do dążenia do Twojego najlepszego życia. Powinna obejmować i ucieleśniać to, kim jesteś jako osoba. Twoja osobista misja to taka, która pomoże Ci wybrać, czy dane działanie jest zgodne z tym, kim jesteś i kim chcesz być w życiu. Może nawet uczyń ze swojej osobistej lub rodzinnej misji sztukę, która będzie Ci przypominać i motywować!