Najnowsze artykuły

Znaczenie pierścionków na palcach

Obrączki na palcach są symboliczne i mają dziś niewielkie znaczenie. Ale czy naprawdę znaczą to, co mówią? Czasami jedno spojrzenie na czyjeś...

Czytaj Więcej

Zalety hydroksyapatytu dla zębów i nie tylko

Konwencjonalna rada mówi, aby używać pasty z fluorem, aby utwardzić zęby (i zapobiec ubytkom) oraz aby używać pasty wybielającej, aby poradzić sobie z żółknącymi zębami. Nie byłem jednak przekonany, że jest to jedyny (lub najlepszy) sposób ochrony zdrowia zębów mojej rodziny.

Wtedy odkryłam zalety hydroksyapatytu, który jest materiałem mogącym wybielić i wzmocnić zęby. Po kilku latach zdecydowałem się użyć hydroksyapatytu jako składnika mojej własnej linii naturalnych past do zębów. Ponieważ nazwa brzmi tak niezwykłe, pomyślałem, że warto wyjaśnić korzyści płynące z tego wyszukanie brzmiącego minerału i dlaczego zdecydowałem się go włączyć.

Zanurzmy się w to!

Co to jest hydroksyapatyt?

Choć nazwa jest trudna do wymówienia, to w rzeczywistości jest to bardzo prosty materiał. Hydroksyapatyt (HAp) to fosforan wapnia, z którego zbudowane są ludzkie zęby i kości. Czysty hydroksyapatyt jest biały, dlatego zdrowe zęby wyglądają na białe.

Stworzony w laboratorium hydroksyapatyt (nano-hydroksyapatyt - n-HAp) ma strukturę heksagonalną i stosunek wapnia do fosforanu identyczny jak ludzka kość i zęby. Tak więc, w przeciwieństwie do niektórych materiałów wytwarzanych w laboratorium, n-HAp jest tak samo dobry jak naturalny hydroksyapatyt.

Hydroksyapatyt jest również najbardziej stabilną formą fosforanu wapnia, co oznacza, że jest mało prawdopodobne, aby uległ procesom rozkładu, takim jak utlenianie. Jest to jeden z powodów, dla których jest on badany i wykorzystywany do różnych zastosowań medycznych.

Korzyści płynące z zastosowania hydroksyapatytu

Hydroksyapatyt jest interesującym materiałem. Według badań przeprowadzonych w 2019 roku, ma on wiele zalet, które czynią go pomocnym materiałem do zastosowań medycznych i stomatologicznych.

  • Biokompatybilny & Bioaktywny - Jak wspomniano wcześniej, hydroksyapatyt jest biologicznie identyczny z materiałem, z którego wykonane są ludzkie kości i zęby. Z tego powodu hydroksyapatyt nie jest szkodliwy dla ludzkich tkanek. Ma on również działanie biologiczne, co oznacza, że pomaga kościom i zębom rosnąć.
  • Osteokondukcyjny - Hydroksyapatyt jest również osteokondukcyjny, co oznacza, że kość może rosnąć na powierzchni hydroksyapatytu, pomagając w naprawie twardych tkanek w organizmie.
  • Nietoksyczny - Hydroksyapatyt jest również nietoksyczny i nie powoduje stanów zapalnych. Z drugiej strony, fluor może być szkodliwy.
  • Antybakteryjny - HAp jest również antybakteryjny, co może pomóc w zwalczaniu infekcji i bakterii w jamie ustnej, zgodnie z badaniem z 2018 roku.

Naukowcy od dawna wiedzieli, że HAp miał te korzyści. Ale wraz z postępem w nanotechnologii, stało się łatwiejsze do wykonania n-HAp w laboratorium, dzięki czemu jest bardziej dostępny do użytku.

Zastosowania hydroksyapatytu

Ze względu na wiele zalet chemicznych hydroksyapatytu, jest on badany i wykorzystywany zarówno w oczekiwanych, jak i nieoczekiwanych zastosowaniach.

Chirurgia kości i zębów

Ponieważ HAp jest tym, z czego zbudowane są zęby i kości, ma sens, że może on pomóc w ich naprawie. Ale co jest naprawdę interesujące, to fakt, że może on być używany do pomocy ciału w akceptacji implantów. Dzieje się to poprzez pokrycie implantu powłoką. Powłoka ta sprawia, że ciało wierzy, że implant jest już częścią ciała.

Badania opublikowane w 2006 roku potwierdzają te zastosowania. Pokazują one również, że HAp może pomóc w odrastaniu kości, a więc może pomóc w naprawie złamanych kości.

W dziesięcioletnim przeglądzie opublikowanym w 1999 r. odkryto, że HAp jest całkowicie bezpieczny i nadal jest bardzo skutecznym sposobem pomagającym implantom przetrwać w organizmie.

Zdrowie zębów

Demineralizacja zębów może wystąpić z kilku powodów, w tym kwaśnych pokarmów i napojów, braku odpowiedniej ilości śliny i nadmiaru płytki nazębnej. Hydroksyapatyt stanowi około 97 procent szkliwa zębów i 70 procent zębiny (warstwy pod szkliwem), więc uzupełnianie tego materiału jest doskonałym sposobem wspierania zdrowych zębów. Stosowany w paście do zębów nano-hydroksyapatyt wypełnia luki w zębie, wzmacniając go.

Przegląd z 2014 roku wykazał, że pasta do zębów n-HAp ma "niezwykły efekt remineralizujący" na zęby - znacznie lepszy niż fluor.

W przeglądzie zauważono, że n-HAp przylega również do płytki nazębnej i bakterii, dzięki czemu stają się one mniej problematyczne dla zębów oraz że n-HAp pomaga złagodzić wrażliwość.

Według badań z 2009 roku, HAp może nawet pomóc wybielić zęby. Naukowcy doszli do wniosku, że jest to świetna alternatywa dla środków wybielających. Biorąc pod uwagę, że żółte zęby są wynikiem demineralizacji, ma sens, że remineralizacja może pomóc w poprawieniu białego wyglądu zębów.

Moja wybielająca pasta do zębów zawiera hydroksyapatyt, który wybiela i remineralizuje zęby, a także aloes i zieloną herbatę, które zwalczają bakterie i nieświeży oddech. Pracowaliśmy długo z zespołem badaczy i naukowców zajmujących się produktami, aby opracować formułę jeszcze lepszą niż moje domowe receptury pasty do zębów.

Zastosowania środowiskowe

Główne zastosowania hydroksyapatytu to medycyna i stomatologia, ale prowadzi się badania nad innymi zastosowaniami tego materiału.

Filtry powietrza wykonane z kombinacji hydroksyapatytu i 2 innych substancji chemicznych mogą pomóc w absorpcji i rozkładaniu tlenku węgla (CO) w powietrzu.

Jakość powietrza (zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych) jest głównym problemem dla rodzin dbających o zdrowie (w tym mojej!), więc te badania są mile widziane.

Dodatkowo, może pomóc w usuwaniu fluorków w środowisku poprzez ich adsorpcję. Adsorbcja różni się od absorpcji. Adsorbowanie oznacza, że fluorki przyłączają się do hydroksyapatytu w postaci cienkiej warstwy wokół jego zewnętrznej powierzchni. Pomaga to w usuwaniu fluorków z otoczenia. Biorąc pod uwagę, że fluorki mogą mieć zaskakująco negatywne skutki (np. powodować trądzik!), zawsze szukam nowych sposobów, aby zmniejszyć narażenie na ich działanie.

Czy hydroksyapatyt jest bezpieczny?

Zarówno badanie z 2019 roku, jak i 10-letni przegląd wspomniany wcześniej wykazały, że nie ma obaw o bezpieczeństwo HAp, gdy jest on stosowany w sposób wyjaśniony powyżej. Jednakże, gdy jest stosowany jako suplement, może powodować skutki uboczne, takie jak ból głowy, suchość w ustach, częste oddawanie moczu, zmęczenie, zaczerwienienie lub pocenie się i dyskomfort żołądka.

Dobrze, że wszyscy wiemy, aby nie połykać naszej pasty do zębów!

Moja rodzina używa hydroksyapatytu w naszej paście do zębów, aby pomóc w naturalnej remineralizacji i wybielaniu zębów i mamy z tym wspaniałe doświadczenia.

Hydroksyapatyt: Linia dolna

Techniczna nazwa tego materiału sprawia, że jest on nieco przerażający, ale jest daleki od szkodliwości!

  • HAp jest bezpiecznym i skutecznym składnikiem naturalnej pasty do zębów (do czego ja go używam), ale może być również wykorzystywany do celów medycznych i środowiskowych.
  • Nawet jeśli jest wytwarzany w laboratorium, jest bezpieczny, skuteczny i bioaktywny.
  • W niektórych przypadkach może bezpośrednio pomóc w remineralizacji i odrastaniu kości i zębów.

Jeśli szukasz alternatywy dla pasty do zębów z fluorem, która rzeczywiście działa, gorąco polecam stosowanie pasty z hydroksyapatytem, takiej jak ta od Wellnesse.