Najnowsze artykuły

Znaczenie pierścionków na palcach

Obrączki na palcach są symboliczne i mają dziś niewielkie znaczenie. Ale czy naprawdę znaczą to, co mówią? Czasami jedno spojrzenie na czyjeś...

Czytaj Więcej

Naturalne środki zaradcze na bóle wzrostowe

Dużo mówimy o przewlekłym bólu na podcaście, ale czasami ból, z którym mamy do czynienia nie jest przewlekły, a nawet problematyczny (choć całkowicie realny i, cóż, bolesny!).

Czy doświadczając bóle wzrostowe z pierwszej ręki lub rodzica dziecko przechodzi przez nich, bóle wzrostowe są nieszczęśliwy. Pamiętam, że były one tak bolesne, że myślałem, że było coś poważnie nie tak ze mną (przerażająca myśl dla dziecka).

Co to są bóle wzrostowe?

Rosnące bóle są nawracające, bolesne uczucie typowe dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Zazwyczaj dotyczą one kończyn dolnych (i czasami ramion). Dzieci zazwyczaj odczuwają bóle wzrostowe w podudziach, łydkach lub udach, zazwyczaj po obu stronach jednocześnie.

W przeciwieństwie do większości bólów stawów, bóle rosnące są niezapalne i występują zazwyczaj tylko w tkankach miękkich. Odczucia mogą być opisane jako pulsujący ból mięśni lub intensywne skurcze nóg. Bóle te często pojawiają się wieczorem i przez całą noc.

Jeśli zauważysz utykanie, opuchliznę, wysypkę, utratę apetytu lub inne objawy, skonsultuj się z pediatrą.

Jak zawsze, jeśli nie jesteś pewien, co jest przyczyną problemu, natychmiast zasięgnij porady lekarza.

Co powoduje bóle wzrostowe?

Bóle wzrostowe są niezwykle powszechne, ale lekarze nadal nie wiedzą, co je powoduje. Pomimo ich nazwy, nie ma dowodów na to, że są one związane z przyspieszeniem wzrostu. Sugeruje się jednak kilka teorii jako potencjalne przyczyny.

Teoria anatomiczna

Po raz pierwszy wprowadzona w latach 50-tych, teoria ta sugeruje, że problem mięśniowo-szkieletowy (skolioza, płaskostopie, itp.) powoduje bóle wzrostowe. Przegląd opublikowany w 2008 roku w Journal of Foot and Ankle Research stwierdza, że nie znaleziono dowodów naukowych na poparcie tej teorii, ale stwierdza, że mogą one być zespołem genetycznym.

Teoria zmęczenia

Teoria ta pochodzi z 1800 roku i sugeruje, że zwiększona aktywność fizyczna prowadzi do bólów wzrostowych u niektórych dzieci. Chociaż dowody naukowe nie zostały osiągnięte na poparcie tego twierdzenia, wielu rodziców zgłosić zwiększonej aktywności fizycznej często prowadzi do ich dziecko doświadcza bóle wzrostowe.

Teoria mniejszej gęstości kości

Dodatkowo, małe badanie 2005 przeprowadzono dzieci z bólami wzrostowymi patrząc na ich gęstości kości. Naukowcy stwierdzili, że dzieci z niższą gęstością kości (zwłaszcza w okolicy kości piszczelowej) w połączeniu z większą aktywnością fizyczną były na większe ryzyko.

Teoria naczyniowa

Kiedy badacze znaleźli korelacje między dziećmi z GP i migrenami, podejrzewali, że ból może mieć coś wspólnego z nagłym przepływem płynu przez naczynia włosowate tkanek miękkich. Potrzeba więcej badań, ale może to być obiecujący kierunek.

Teoria emocjonalna/psychologiczna

Teoria ta została po raz pierwszy przywołana w latach 50. i sugeruje, że temperament dziecka i jego tolerancja na ból mogą mieć coś wspólnego z bólami wzrostowymi. W badaniach obserwacyjnych opublikowanych w The Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics, rodzice zgłaszali dzieci z bólami wzrostowymi były bardziej prawdopodobne, aby mieć "negatywne lub intensywne nastroje" - wskazując, że zaburzenia emocjonalne mogą czynnik w grze tutaj.

Są to pewne teorie, ale to, co wiemy jest to, że rosnące bóle zazwyczaj ustępują z wiekiem. Jako rodzic, bóle wzrostowe są trudne do oglądania swoje dziecko przechodzi. Na szczęście, nie są one przewlekłym problemem zdrowotnym, o który należy się martwić.

6 sposobów na naturalne łagodzenie bólów wzrostowych

Bóle wzrostowe są niezwykle niewygodne dla dzieci i mogą pozostawić rodziców w poczuciu bezradności. Na szczęście, istnieje kilka naturalnych środków na bóle wzrostowe, które naprawdę działają!

Rozciąganie i masowanie mięśni

Wspomniany powyżej artykuł z 2008 roku stwierdza, że jednym z najlepszych sposobów łagodzenia rosnących bólów jest rozciąganie mięśni czworogłowych, ścięgien i triceps, a także masowanie mięśni.

Oczywiście pocieranie mięśni, gdy bóle uderzyć może pomóc natychmiast, ale zaczynając rutynę rozciągania przed snem może być dobrym pomysłem dla tych, którzy budzą się w środku nocy z rosnących bólów. I pary to z jakichkolwiek innych środków, które mam dostępne i kombinacja zazwyczaj robi sztuczkę.

Witamina D

Witamina D odgrywa istotną rolę w zdrowiu kości, wśród wielu innych procesów w organizmie. Badanie z 2011 roku łączy niski poziom witaminy D z bólami wzrostowymi. W tym badaniu, tylko 6 procent dzieci doświadczających bólów wzrostowych miało odpowiedni poziom witaminy D.

Spędzanie czasu na słońcu jest moim ulubionym sposobem na naturalną poprawę poziomu witaminy D. Jednak uzupełnienie zdrowej diety suplementami witaminy D jest bardziej spójnym sposobem, aby upewnić się, że dziecko dostaje wystarczająco dużo, aby pomóc w rosnących bólach. Używam tej marki od Radiant Life lub tej marki z dodatkową witaminą K do absorpcji. Dodana witamina K jest świetna do wspomagania organizmu w przyswajaniu witaminy D.

Magnez

Magnez jest kolejnym ważnym minerałem, który ma wpływ na kości, stawy i mięśnie. Jest on również używany, aby pomóc organizmowi w absorpcji innych witamin, takich jak witamina D. Magnez jest często stosowany w kąpielach z solą Epsom i może również pomóc obolałym mięśniom.

Z tego powodu, dając dziecku kąpiel z solą Epsom lub używając całkowicie naturalnego balsamu magnezowego przed snem może pomóc w bólach wzrostowych. Dodatkowe ciepło z kąpieli może również pomóc złagodzić dyskomfort.

Okłady cieplne

Innym sposobem, aby złagodzić rosnące bóle jest użycie podkładki grzewczej. Podobnie jak ciepłej kąpieli, ciepło z podkładki grzewczej (lub domowej roboty okład z ryżu) pomaga ukoić i rozluźnić napięcie mięśni. Umieścić okład (na niskim ustawieniu) na nogi dziecka, gdy zasypia. Gdy dziecko zaśnie, upewnij się, że zdejmiesz okład z jego łóżka.

Rosół z kości

Rosół kostny jest jednym z moich ulubionych źródeł składników odżywczych. Jest źródłem biodostępnych składników odżywczych, które pomagają budować mocne kości i wspierają zdrowie mięśni, takich jak wapń i magnez. Ponadto, jego struktura aminokwasowa i wysoka zawartość żelatyny zwiększają wchłanianie składników odżywczych z innych pokarmów.

Wykorzystaj ten przepis na rosół kostny w zupach i gulaszach, aby dzieci jadły go bez narzekania.

Arnika

Arnika jest ziołem stosowanym w okładach i balsamach, aby złagodzić ból mięśni i pomóc w walce z siniakami. Ponieważ rosnące bóle mogą być związane z przepracowanymi mięśniami, stosowanie arniki na nogi dziecka może pomóc złagodzić dyskomfort rosnących bólów.

Dowiedz się, jak zrobić łatwy w użyciu olejek z arniki i wcierać go w nogi (lub ręce) dziecka. Połączenie wcierki z arniki z delikatnym masażem przed snem może pomóc Tobie i Twojemu dziecku ponownie zasnąć!

Naturalne środki uśmierzające ból

Wiele osób sięga po środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, ale ja staram się ich unikać, kiedy to tylko możliwe. Zamiast tego, używam naturalnych środków przeciwbólowych. Istnieje wiele naturalnych środków przeciwbólowych do wyboru:

  • Omega-3 kwasy tłuszczowe: przeciwzapalne i dobry dodatek do diety, czy dziecko cierpi na bóle wzrostowe, czy nie(czytaj więcej tutaj)
  • Kurkuma (Curcumin): była używana w starożytnej medycynie chińskiej i medycynie ajurwedyjskiej dla jej właściwości przeciwzapalnych
  • Zielona herbata: również posiada właściwości przeciwzapalne, jak również zdolność do wspierania zdrowia stawów
  • Pycnogenol (kora sosny morskiej): Podobny do kory wierzby białej (ale bezpieczny dla dzieci), to zioło może pomóc w stanach zapalnych, jak również w objawach ADHD u chłopców.
  • Kapsaicyna: Składnik aktywny w ostrej papryce, kapsaicyna, gdy dodana do kremu lub balsamu może być dobrym środkiem uśmierzającym ból miejscowo.
  • Balsamy przeciwbólowe: Robię te balsamy przeciwbólowe używając o połowę mniej mentolu i olejków eterycznych (i pomijając olejek arnikowy) dla moich dzieci, kiedy dostają bóle wzrostowe.
  • Homeopatyki: Używam Genexa homeopatyczny środek przeciwbólowy dla moich dzieci, gdy skarżą się na rosnące bóle. Dowiedz się więcej o lekach homeopatycznych w tym poście.

Używałam wielu z nich z powodzeniem, ale twoje doświadczenie może być inne, ponieważ biochemia każdej osoby jest inna. Polecam eksperymentowanie (oczywiście z aprobatą pediatry), aby znaleźć to, co działa dla twojego dziecka.

Naturalne dorastanie

Nie wiemy definitywnie, co powoduje bóle wzrostowe, a to może oznaczać, że jest to prawdopodobnie kombinacja lub wiele różnych rzeczy. Na szczęście istnieje wiele naturalnych środków zaradczych, więc na pewno znajdziesz jeden lub dwa, które działają. Daj nam znać, co próbowałeś!