Najnowsze artykuły

Znaczenie pierścionków na palcach

Obrączki na palcach są symboliczne i mają dziś niewielkie znaczenie. Ale czy naprawdę znaczą to, co mówią? Czasami jedno spojrzenie na czyjeś...

Czytaj Więcej

Czy soczewki progresywne są dla Ciebie odpowiednie?

Przekroczyłeś swoje 40 urodziny i masz problemy z czytaniem lub widzeniem przedmiotów z bliska. Być może próbowałeś nosić ze sobą kupione w sklepie okulary, ale Twój okulista zasugerował Ci soczewki progresywne. Czy powinieneś się na nie zdecydować?

Czym są soczewki progresywne?

Soczewki progresywne mają trzy recepty w jednej parze okularów. Dzięki temu możesz wykonywać pracę z bliska (np. czytanie książki), pracę w średniej odległości (np. przeglądanie stron internetowych na komputerze) lub obserwację na odległość (np. prowadzenie samochodu) bez konieczności zmiany okularów. Czasami są one nazywane soczewkami wieloogniskowymi.

Soczewki progresywne są unowocześnieniem soczewek dwu- i trójogniskowych. Oba te bardziej tradycyjne typy okularów mają widoczne linie na soczewkach. Soczewki progresywne mają bezszwowy wygląd. Czasami są one nazywane "soczewkami dwuogniskowymi bez linii", ale to nie do końca prawda. Dokładniej byłoby nazwać soczewki progresywne "no-line trifocals".

Kto korzysta z soczewek progresywnych?

Prawie każdy, kto ma problem ze wzrokiem może nosić te soczewki, ale zazwyczaj potrzebują ich osoby po 40 roku życia, które mają prezbiopię (dalekowzroczność) - ich wzrok zamazuje się, kiedy wykonują pracę z bliska, taką jak czytanie czy szycie. Soczewki progresywne mogą być również stosowane u dzieci, aby zapobiec pogłębianiu się krótkowzroczności. 

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy soczewki progresywne są dla Ciebie odpowiednie.

Korzyści płynące z soczewek progresywnych

Dzięki soczewkom progresywnym nie będziesz musiał mieć przy sobie więcej niż jedną parę okularów. Nie musisz zamieniać okularów do czytania na zwykłe.

Widzenie z soczewkami progresywnymi może wydawać się naturalne. Jeśli przechodzisz od patrzenia na coś z bliska do patrzenia na coś z daleka, nie będziesz miał "przeskoku", jak w przypadku okularów dwu- lub trójogniskowych. Jeśli więc prowadzisz samochód, możesz patrzeć na deskę rozdzielczą, na drogę lub na znak w oddali, a przejście będzie płynne.

Wyglądają one jak zwykłe okulary. W jednym z badań osobom noszącym tradycyjne dwuogniskowe okulary dano do wypróbowania soczewki progresywne. Autor badania powiedział, że większość z nich zmieniła je na stałe.

Wady soczewek progresywnych

Potrzeba czasu, aby przyzwyczaić się do soczewek progresywnych. Musisz nauczyć się patrzeć przez dolną część soczewki podczas czytania, patrzeć prosto przed siebie podczas patrzenia na odległość i patrzeć gdzieś pomiędzy tymi dwoma miejscami podczas patrzenia na średnią odległość lub pracy przy komputerze. Niektórzy ludzie nigdy się do tego nie przyzwyczajają, ale większość tak. W okresie nauki możesz odczuwać zawroty głowy i mdłości spowodowane patrzeniem przez niewłaściwą część soczewki. Może również wystąpić pewne zniekształcenie widzenia peryferyjnego (to, co widzisz na krawędziach, patrząc na wprost).

Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć jest koszt. Soczewki progresywne kosztują co najmniej 100 dolarów więcej niż tradycyjne soczewki dwuogniskowe.

Wskazówki jak przyzwyczaić się do soczewek progresywnych

Jeśli zdecydujesz się je wypróbować, skorzystaj z poniższych wskazówek:

  • Wybierz wysokiej jakości hurtownie optyczną jak np. https://avm4you.pl/okulary-progresywne/b_avxm, który przeprowadzi Cię przez cały proces, pomoże Ci wybrać dobrą oprawę i upewni się, że soczewki są idealnie wyśrodkowane na Twoich oczach. Źle dopasowane soczewki progresywne są częstym powodem, dla którego ludzie nie mogą się do nich przystosować.
  • Daj sobie jeden lub dwa tygodnie na dostosowanie się do nich. Niektórzy ludzie mogą potrzebować nawet miesiąca.
  • Upewnij się, że rozumiesz instrukcje swojego okulisty dotyczące ich użytkowania.
  • Noś nowe soczewki tak często jak to możliwe i zrezygnuj z noszenia innych okularów. To sprawi, że dostosowanie będzie szybsze.