Najnowsze artykuły

Znaczenie pierścionków na palcach

Obrączki na palcach są symboliczne i mają dziś niewielkie znaczenie. Ale czy naprawdę znaczą to, co mówią? Czasami jedno spojrzenie na czyjeś...

Czytaj Więcej

Czy olej rycynowy dobrze działa na porost włosów: badania, opinie ekspertów

Każdy, kto kiedykolwiek zmagał się z nadmiernym wypadaniem włosów, prawdopodobnie słyszał o cudownych (ale to nie jest dokładne) właściwościach oleju rycynowego. Istnieją dziesiątki pozytywnych recenzji na YouTube, które twierdzą, że można zmienić nawet najcieńsze brwi w łuki jak Cara Delevingne. Ale czy istnieją jakieś dowody naukowe na poparcie tego, że olej rycynowy stymuluje wzrost włosów? Aby się tego dowiedzieć, rozmawialiśmy z ekspertami, którzy wydali werdykt.

Co to jest olej rycynowy - jakie są jego dobroczynne właściwości?

Olej rycynowy, znany również jako ricinus communis, jest bogatym w składniki odżywcze olejem roślinnym, który jest produkowany z nasion rącznika pospolitego (jednorocznej rośliny palmowej). Przy okazji, sama roślina jest bardzo trująca, ale w procesie produkcji oleju, wszystkie trujące substancje są uwalniane, a produkt bierze to, co najlepsze, że jest w oleju rycynowym.
 
Olej rycynowy to lepka, żółta ciecz, która ma niezwykle bogaty i niezwykle wartościowy skład. Olej rycynowy zawiera w swoim składzie:
 
- duże ilości triglicerydów kwasu rycynolowego;
- Kwasy tłuszczowe (ok. 15%): linolowy, oleinowy, palmitynowy i inne.
 
Na poziomie molekularnym olej rycynowy jest kwasem tłuszczowym: dostarcza niezbędne białka i składniki odżywcze do mieszków włosowych i zapobiega stanom zapalnym.
 
Oprócz właściwości przeciwzapalnych, olej rycynowy posiada również inne godne uwagi właściwości. Eksperci zapewniają, że wzmacnia on naturalny połysk i sprężystość trzonu włosa.

Czy olejek rycynowy stymuluje wzrost włosów?

Według Natalii Karpovej, dermatologa i kosmetologa z kliniki medycyny estetycznej Sky Aesthet, olej rycynowy ma szerokie zastosowanie w leczeniu skóry, poprawie brwi, rzęs i włosów. Doskonale nadaje się do odbudowy uszkodzonych komórek skóry głowy oraz struktury mieszków włosowych i cebulek.
 
Olej rycynowy jest również doskonały w zatrzymywaniu wilgoci na końcach włosów, zapobiegając rozdwajaniu się końcówek.
 
Natalia uważa, że olej rycynowy wpływa na szybkość wzrostu włosów, ponieważ aktywuje krążenie krwi, wzmacniając w ten sposób włosy i zatrzymując proces ich wypadania. Ponadto, podczas nakładania produktu na skórę głowy, najlepiej jest wykonać masaż, aby składniki aktywne zaczęły aktywować krążenie krwi.
 
W rzeczywistości, nie ma badań wykazujących, że olej rycynowy może zwiększyć wzrost włosów o więcej niż 1 cm na miesiąc (jest to standard wzrostu włosów ustalony przez FDA, agencję amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych). Jednak liczne opinie w Internecie twierdzą inaczej. Być może chodzi o to, że 90% oleju rycynowego składa się z kwasu rycynolowego. Wiadomo, że stymuluje on receptor prostaglandyny E2, co może prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Po nałożeniu na skórę głowy, olej zwiększa przepływ tlenu, krwi i składników odżywczych do mieszków włosowych i korzeni włosów. Dlatego wniosek jest taki, że olej rycynowy pośrednio promuje wzrost loków.

Czy mogę stosować olej rycynowy na brwi i rzęsy?

Na brwiach tak (może działać jako świetne serum odżywcze), ale uważaj z rzęsami. Jeśli nie jesteś uczulony na olej rycynowy po przetestowaniu go na małej powierzchni, to może być bezpiecznie stosowany do brwi. Nie ma jednak danych na temat jego wpływu na oczy, dlatego eksperci radzą, aby skonsultować się z okulistą.
 

Jak należy stosować olej rycynowy tłoczony na zimno na włosy i skórę głowy?

Według profesjonalistów, najlepiej jest stosować olejek rycynowy raz lub dwa razy w tygodniu - wystarczy nałożyć niewielką ilość produktu na skórę głowy i pozostawić na 15 minut do kilku godzin, a następnie spłukać. Dla każdego rodzaju włosów istnieją pewne niuanse. Olej rycynowy ma działanie kumulacyjne. Pamiętaj: rezultaty nie będą natychmiastowe, efekt będzie widoczny po co najmniej trzech miesiącach regularnego stosowania. Nawet jeśli po tym czasie nadal nie zauważysz znaczących zmian, przynajmniej będziesz miała nawilżone i lśniące włosy.
 
  • Włosy cienkie i średnie: Olejek rycynowy może być stosowany w celu ochrony końcówek. Stosować przed umyciem włosów.
  • Proste lub falowane włosy od średnich do grubych: nałóż na całą głowę dla intensywnej pielęgnacji przed myciem.
  • Włosy falowane: wymieszaj krople olejku rycynowego ze swoją zwykłą odżywką, ta mieszanka uratuje włosy w gorących i wilgotnych miesiącach letnich.
  • Włosy kręcone: eksperci zalecają stosowanie olejku rycynowego w razie potrzeby - przed myciem, jako dodatkową pielęgnację lub cotygodniową odżywkę nawilżającą.
  • Ale ci, którzy mają łupież, to lepiej nie eksperymentować. Olej rycynowy może tylko pogorszyć problem.
 
Christina Zyryanova, dermatolog, kosmetolog Instytutu Kosmetologii Le Colon, mentor skóry Biologique Recherche, podzieliła się wskazówkami dotyczącymi stosowania olejku.
 
Nie należy stosować oleju rycynowego na czyste włosy
 
Zmycie go potem z włosów jest bardzo trudne. Aby wygodnie usunąć olej, po zabiegu (masce) nałóż na włosy szampon głęboko oczyszczający, wykonaj lekki masaż, a następnie spłucz je pod bieżącą wodą. Jeśli po spłukaniu pozostaje uczucie tłustości na korzeniach, spłucz je chłodną wodą z cytryną.
 
Użyj ciepłego produktu
 
Aby wzmocnić efekt, przed użyciem zaleca się ogrzać produkt - w dłoniach lub w kąpieli wodnej.
 
Zwróć uwagę na technikę nakładania oleju
 
Jeśli chcesz przyspieszyć wzrost i odżywianie włosów, konieczne jest stosowanie oleju rycynowego tylko na skórę głowy. W przypadkach, gdy chcemy wzmocnić połysk i gładkość włosów, zaleca się rozprowadzenie produktu na całej długości.
 
Zapewnienie dodatkowego efektu
 
Po zastosowaniu kompozycji z olejem rycynowym na włosy, ważne jest, aby stworzyć tzw. W tym celu zaleca się owinięcie głowy ręcznikiem (można też owinąć ją folią) lub założenie specjalnej czapki. Następnie pozostaw kompozycję na 1-2 godziny, po czym spłucz pod bieżącą wodą szamponem.
 
W każdym razie, aby uzyskać najlepszy efekt ze stosowania oleju rycynowego, warto skonsultować się z trychologiem w celu jego kompleksowego zastosowania i skutecznej stymulacji mieszków włosowych. Lekarz indywidualnie zaleci ilość aplikacji w tygodniu, tak aby nie "przeciążyć" loków.