Najnowsze artykuły

Znaczenie pierścionków na palcach

Obrączki na palcach są symboliczne i mają dziś niewielkie znaczenie. Ale czy naprawdę znaczą to, co mówią? Czasami jedno spojrzenie na czyjeś...

Czytaj Więcej

Po tym poznasz dobrego optyka

Wybierając wymarzone oprawki do okularów, bardzo ważne jest, aby skorzystać z pomocy wykwalifikowanego optyka, który nie tylko dobierze nam odpowiednie szkła, ale też doradzi w zakresie wyboru pasujących do nas oprawek.

Okulary korekcyjne, przeciwsłoneczne i soczewki w jednym miejscu

Jak wybrać dobry salon optyczny? Czym cechuje się dobry optyk w Krakowie? Czynnikiem decydującym jest obecność w gabinecie optycznym specjalisty w doborze okularów - okulisty lub przynajmniej optometrysty. Optometrysta jest kompetentny w doborze okularów i określaniu ostrości wzroku. Diagnozowanie chorób oczu nie jest jego obowiązkiem. Optyk ma obowiązek sprawdzić ostrość wzroku i dobrać okulary. Soczewki kontaktowe powinien zaś dobrać lekarz. W każdym razie, jeśli w salonie jest okulista lub optometrysta, przede wszystkim zaoszczędzisz czas, który spędziłbyś na „podróżach” do centrum medycznego lub kliniki po receptę na okulary lub soczewki kontaktowe. Po drugie, gdy zamawiasz okulary na receptę wystawioną w innym miejscu, salon nie ponosi żadnej odpowiedzialności za to, czy takie okulary ci odpowiadają, czy nie.

Zwróć uwagę na sprzęt - w dobrym salonie optycznym musi być autorefraktometr - urządzenie, które pozwala szybko określić refrakcję pacjenta, a jest niezbędne przede wszystkim do dokładnej diagnozy astygmatyzmu i doboru soczewek cylindrycznych. Autorefraktometr i lampa szczelinowa to podstawowy sprzęt diagnostyczny dla okulisty w gabinecie optycznym. Pożądane jest, aby salon posiadał również miernik dioptrii, który jest potrzebny do określenia mocy optycznej soczewek w okularach. Służy do określenia, jakie okulary nosi pacjent, lub do sprawdzenia, czy okulary są wykonane zgodnie z przepisaną receptą.

Jeśli wizytę przeprowadza okulista, gabinet powinien mieć przynajmniej lampę szczelinową i oftalmoskop. Nie mniej ważny jest doświadczony optyk-konsultant, który pomoże w wyborze przy różnych modelach oprawek i soczewek okularowych oraz pomoże dobrać soczewki o wymaganych właściwościach. Ważny jest również asortyment oprawek, okularów i soczewek kontaktowych. Jeśli salon ma tylko modele klasy ekonomicznej lub odwrotnie, tylko ekskluzywne oprawki od znanych producentów, to twój wybór będzie ograniczony. To samo dotyczy soczewek okularowych. Na rynku dostępny jest ogromny wybór soczewek o różnej jakości i w różnych cenach. Jeśli zaoferowano Ci tylko jeden lub dwa produkty, warto zajrzeć do innego salonu.

Zakres świadczonych usług mówi również o poziomie optyka: czy okulary dwuogniskowe są progresywne, fotochromowe? Dobre salony optyczne podejmują się wykonania okularów o dowolnej złożoności. Ważnym aspektem wyboru salonu optycznego jest polityka cenowa, w tym warunki zwrotu zakupionych okularów. Czy przy zamawianiu okularów w tym salonie diagnostyka oka i dobór okularów jest bezpłatna? Czy są jakieś zniżki dla stałych klientów optyka? Czy jest gwarancja na wykonane oprawki i okulary? Jak długo i na jakich warunkach klient ma prawo zwrócić zakupione okulary? Na stronie internetowej salonu optyki można zapoznać się z opinią kupujących i zapoznać się ze świadczonymi usługami.

kobieta podczas badania wzroku

Profesjonalna obsługa, która pomoże w wyborze

Sprzedawca w salonie optycznym to nie tylko sprzedawca, ale osobisty menedżer klienta. Nie ma tu miejsca na błąd: niewłaściwa rekomendacja może prowadzić do pogorszenia widzenia klienta. Na przykład, jeśli klient lubi czytać, leżąc, soczewki okularów muszą być ustawione w określony sposób. A to tylko jeden z setek niuansów. Pracownik salonu optycznego musi zebrać pełną historię każdego klienta, do czego musi posiadać wiedzę lekarza, psychologa i managera.

Dobry sprzedawca szybko nawiązuje kontakt z ludźmi, jest przyjazny i bezproblemowy. Zna gusta i preferencje klienta. To właśnie ta relacja między konsultantem a nabywcą tworzy lojalność wobec salonu optycznego. Tacy klienci przyprowadzają do salonu swoich przyjaciół i znajomych. Dobry sprzedawca-konsultant salonu optycznego dopasowuje się do nastroju kupującego. Dodatkowo powinien zdawać sobie sprawę nie tylko z tego, jakie zmiany zachodzą w kwestii towaru w salonie, ale także z ogólnych trendów rynkowych, zmian u konkurencji i wielu innych. Zdaje sobie sprawę z potrzeby regularnego samodoskonalenia i podejmuje odpowiednie kroki dla własnego rozwoju.