Najnowsze artykuły

Znaczenie pierścionków na palcach

Obrączki na palcach są symboliczne i mają dziś niewielkie znaczenie. Ale czy naprawdę znaczą to, co mówią? Czasami jedno spojrzenie na czyjeś...

Czytaj Więcej

Czy ręka na której nosimy pierścionek zaręczynowy ma znaczenie?

Oświadczyny są wyjątkowym dniem w życiu każdego człowieka, który zostanie zapamiętany do końca życia. Dla kobiety ta szczęśliwa chwila wiąże się z momentem, kiedy może założyć na swoją rękę wyjątkowy symbol miłości od swojego ukochanego, a więc pierścionek zaręczynowy. Wiele pań zastanawia się nad tym, czy ręka na której nosimy pierścionek zaręczynowy ma znaczenie? Czy na tej samej ręce nosi się pierścionek przed i po ślubie? Jakie ciekawe przesądy wiążą się z pierścionkiem zaręczynowym?

Przesądy związane z pierścionkiem zaręczynowym

Trwały złoty pierścionek zaręczynowy

Zgodnie z tradycją ludową pierścionek zaręczynowy musi być zrobiony z wytrzymałego metalu, gdyż będzie on symbolizować trwałość związku pomiędzy zaręczonymi. Najczęściej wykorzystywało się więc złoto, to w kolorze białym, żółtym czy też złoto dwukolorowe. Zaletą tego kruszcu jest jego wysoka odporność na uszkodzenia, dzięki czemu taki pierścionek zaręczynowy zachowuje swój znakomity wygląd na wiele długich lat. Co ciekawe, według zabobonów chcąc zapewnić sobie trwały związek, pierścionek nie może być kupiony w piątek czy poniedziałek, gdyż te dni tygodnia są symbolem burzliwego życia małżeńskiego.

Kamień w pierścionku zaręczynowym

Przesądy podkreślają również to, jak ważny jest kamień użyty w pierścionku. W dawnych czasach wierzono, iż tylko i wyłącznie diament, jako najtwardszy kamień świata jest w stanie zagwarantować stabilność małżeństwa. Kamienie w odcieniu czerwonym są symbolem namiętności. Wierzenia ludowe mówią o tym, że nigdy nie należy sięgać po czarne kamienie, gdyż wróżą one jedynie łzy i smutek w związku. Trzeba także zrezygnować z pereł będących oznaką cierpienia. Pierścionek zaręczynowy z kryształem górskim czy turkusem mają natomiast ochraniać kobietę, natomiast szmaragd ma korzystnie wpływać na jej płodność. Chcąc zadbać o dobrobyt materialny małżeństwa polecany jest pierścionek zaręczynowy z topazem czy bursztynem. Ważny jest nie tylko dobór odpowiedniego kamienia, ale także jego solidne zakucie w koronę pierścienia. Ewentualne wypadnięcie oczka ma być według zabobonów zwiastunem zdrady ze strony przyszłego męża.

Pierścionek w dniu ślubu i jego wartość

Przesądy mówią także o tym, że Panna Młoda w dniu swojego ślubu nie powinna mieć na palcu innych pierścionków, a jedynie swój zaręczynowy, gdyż może to przynieść nieszczęście w małżeństwie. Istnieje jeszcze inny przesąd dotyczący wartości pieniężnej pierścionka. Mówi się, iż powinna ona wynosić aż 3-krotność wypłaty mężczyzny. Wybranie tańszego pierścionka ma oznaczać mniejszy szacunek do wybranki. Oczywiście wszelkie te przesądy należy traktować z przymrużeniem oka i nie należy do nich podchodzić zbyt poważnie.

zaręczyny

Na której ręce nosić pierścionek zaręczynowy?

Kobiety zastanawiają się często nad tym, czy ręka na której nosimy pierścionek zaręczynowy ma znaczenie? Tak, istnieją ściśle określone zasady, których należy przestrzegać, zwłaszcza jeśli wierzy się w pewne przesądy i chce się strzec przed pechem. Wiele zależy przede wszystkim od tego, czy jesteśmy przed czy po ślubie. W naszym kraju pierścionek zaręczynowy nosi się na palcu serdecznym prawej ręki. Jest on przeznaczony właśnie na biżuterię od ukochanej dla nas osoby. W okresie poślubny panuje większa dowolność. Wtedy można przełożyć pierścionek na palec serdeczny lewej ręki, aby na prawej dłoni móc założyć obrączkę. Jednak istnieje także możliwość pozostawienia obu pierścionków na prawej ręce. Pierścionek zaręczynowy i obrączkę można nosić razem na palcu serdecznym, czy też je rozstawić na palec serdeczny oraz środkowy. Wszystko więc zależy od preferencji kobiety i tego, jaki efekt wizualny chce uzyskać. Lewa dłoń zostaje wówczas wolna i można ją ozdobić innym rodzajem biżuterii, która nie zawsze pasuje do tej, otrzymanej od ukochanego.

Czy ręka na której nosimy pierścionek zaręczynowy ma znaczenie? Pierścionek zaręczynowy wręczany kobiecie przez mężczyznę jest symbolem jego miłości, oddania i obietnicą niedługo planowanego ślubu. W okresie narzeczeństwa powinien być noszony na serdecznym palcu prawej ręki, a po zawarciu związku małżeńskiego może być przełożony na lewą dłoń czy też pozostawiony na tej samej. Wiele zależy od wyglądu obu pierścionków, to czy do siebie pasują wizualnie, czy może jednak powinny zostać rozdzielone na obie dłonie.